Uudised

Eesti sõjamuuseumis ootavad külastajaid uus II maailmasõja püsinäitus ja soomusrong 20.06

Eesti sõjamuuseumis on avatud uus püsinäitus II maailmasõjast Eestis, mille juurde kuulub ajutine näitus II maailmasõja relvadest. Muuseumi õuel on aga koha leidnud soomusrong nr 7 „Wabadus“, millised olid Eesti väe relvastuses Vabadussõjas.
II maailmasõja ekspositsioon keskendub lahingutele Eestis 1941. ja 1944. aastal ning Eesti ja eestlaste saatusele sõjas. Näituse teljeks on kolme eesti mehe elukäik II maailmasõja ajal: nad lõpetasid koos sõjakooli, kuid sõjakeeris viis nad võitlema eri vormides võõraste lippude all.

Näituse kuraator ajaloolane Sandra Niinepuu ütles, et ehkki elulood on välja mõeldud, peegeldavad need eesti meeste tegelikke saatusi II maailmasõjas. „Riigina Eesti II maailmasõjas ei osalenud, eestlased aga küll. Tuli sõdida võõras vormis - kes soovist kaitsta kodumaad, kes sunniviisiliselt,“ rääkis Niinepuu. „Ühtegi head valikut selles sõjas ei olnud.“

II maailmasõja püsiekspositsiooniga haakub uus ajutine näitus II maailmasõja relvadest, kuhu erakollektsionäärid Aku Sorainen, Kristjan Bachman ja Leo Tammiksaar on oma kogudest välja pannud pea kõik 1944. aasta lahingutes Eestis kasutatud käsitulirelvad, kuulipildujad ja tankitõrjerelvad; suure hulga pioneeritehnikat, kaevikukunsti, haruldased lipud ja palju muud. Ajutine näitus jääb avatuks tuleva aasta kevadeni.

Mõlemad näitused on pühendatud 80 aasta möödumisele 1944. aasta veristest lahingutest Eesti pinnal.

Veel ühe uue näitusena on sõjamuuseumi juurde jõudnud soomusrong nr 7 „Wabadus“, mille tarbeks ehitati Viimsi mõisa õuele 50 meetrit puidust liipritega raudteed. Eesti Vabariigi ja Eesti Vabadussõja 100. aastapäeva puhul valminud soomusrong sõitis terve 2019. aasta sõjamuuseumi rändnäitusena Eesti raudteedel ja jõudis isegi Lätti. Vabadussõja aegsete Eesti soomusrongide eeskujul ehitatud rongi koosseisus on suurtükivagun, kuulipildujavagun, dessantvagun ja sanitaarvagun. Rongi pääseb muuseumi lahtiolekuaegadel muuseumipiletiga.

Foto: Ruwe Saare/Eesti sõjamuuseum
Otsi