Aastatel 2019–2021 tähistasid paljud Ida-Euroopa rahvad oma vabadussõdade sajandaid juubeleid. Sel puhul peeti 2019. aastal Tartus Eesti sõjamuuseumi ja Kaitseväe akadeemia koostöös rahvusvaheline Balti sõjaajaloo aastakonverents „Vabadussõjad Kirde-Euroopas ja kaugemalgi. Rahvusvaheline sõjaajaloo konverents tähistamaks 100 aasta möödumist Eesti Vabadussõjast“. Vastilmunud aastaraamatu neli artiklit põhinevad nimetatud konverentsi ettekannetel käsitledes Leedu sõdurite sõjakogemust, Rootsi vabatahtlikke Eesti vabadussõjas, Pavel Bermondt-Avalovi Lääne-Vene Vabatahtliku Armee tegevust Lätis ja Armeenia 1921. aasta veebruariülestõusu.
Lisaks on aastaraamatus veel kaks artiklit, millest üks käsitleb välikohtute ja tšekaa tegevust Eesti vabadussõja ajal ning teine valget ja punast terrorit Kirde-Eestis aastatel 1917–1919. Ingliskeelse väljaande autorid on pärit Armeeniast, Saksamaalt, Leedust, Rootsist ja Eestist.
Eesti sõjaajaloo aastaraamat on 2011. aastal asutatud eelretsenseeritav teaduskogumik, mida annavad välja Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum ja Tallinna Ülikooli Kirjastus. Kogumiku sihtgrupiks on sõjaajalooga tegelevad õpetlased nii Eestis kui ka välismaal ja laiem sõjaajaloohuviliste ring Eestis. Väljaande peatoimetaja on Toomas Hiio.
Sisukord:
Toomas HiioIntroduction
Vasilijus SafronovasThe War is not Over? On the Continuity and Discontinuity between the Great War and the War of Independence as Experienced by the Lithuanian Soldiers
Lars Erikson WolkeIdealists or Adventurers? The Swedish volunteers in Estonia in 1919
Thomas RettigPavel Bermondt-Avalov and the Formation of the West Russian Volunteer Army – Warlordism in the Baltic?
Khachatur Stepanyan1921 February rebellion as a manifestation of Armenian war of independence
Toivo KikkasField Courts Martial, the Cheka and Penal Policy in the Estonian War of Independence in 1918–1920
Ants JürmanThe White and Red Terror in the Eastern Part of Viru County in 1917–1919
Uue aastaraamatu
täistekst