Eelmise aasta lõpus pälvis Eesti sõjamuuseum esimese Eesti organisatsioonina Europeana, Euroopa digiteeritud kultuuripärandi varamu rahastuse projektile, mille eesmärk on arendada ühisloome võimaluste kasutamist Eesti muuseumides.
Projekti raames uuris sõjamuuseum küsitluse abil esmalt, kas ja kuidas on Eesti muuseumid seni ühisloomet rakendanud ning kutsus neid osalema ühisloome koolitusprogrammis, mille viivad läbi ala tippspetsialistid Ühendkuningriigist, Belgiast ning Eesti Rahvusarhiivist.
Praktilist koolitust veab oma ala hinnatuimaid eksperte, Briti Raamatukogu lääne kultuuripärandi digikuraator dr. Mia Ridge.
Kahepäevase koolituse esimeses pooles uuritakse, misasi see ühisloome ikkagi on, milliseid ühisloome projekte on Eesti muuseumid seni läbi viinud ja kuidas panna paika ühisloomeprojekti eesmärke.
Teisel päeval õpitakse ühisloome projekti kokku panema alates õigete inimeste kaasamisest ja lõpetades tehnoloogiliste lahendustega.
Koolituse tulemusena peaks igal osaleval muuseumil projekti lõpptähtajaks valmima ühisloome kava. Sõjamuuseum endal on plaanis keskenduda küsimusele, kuidas kaasata vabatahtlikke muuseumi poolt üle võetud Kaitseliidu fotokogu kirjeldamisse.
Projekti „Crowdsourcing for military heritage in Estonia“ kestab 2022. aasta jaanuarist juunini ning seda rahastab
Europeana uurimisprogramm. Lisaks Eesti sõjamuuseumile võitsid Europeana ühisloome- ja uurimisgrandi tänavu veel Berliini loodusmuuseum ja Varssavi ülikool.
Europeana on 2008. aastal Euroopa Liidu poolt asutatud avalikuks kasutamiseks mõeldud kultuuripärandi digivaramu, mis koondab enam kui 50 miljonit kultuurilist ja teaduslikku artefakti ligi 4000 institutsioonist üle Euroopa.
Muuseumidel, kes veel soovivad projektiga liituda ja koolitusel osaleda, pole hilja oma soovist teada anda. Selleks võta palun ühendust sõjamuusuemi vanemteaduri dr. Mari-Leen Tammelaga, mari-leen.tammela(at)esm.ee
Peakoolitaja dr. Mia Ridge, Briti Raamatukogu lääne kultuuripärandi digikuraator. Foto: https://www.miaridge.com/aboutme/