Projekti eesmärk on teha muuseumikülastus huvitavamaks kõigile, aga eelkõige lastele ja noortele, kes passiivse vaatamise ja lugemise asemel ootavad, et muuseumis saaks ise midagi proovida ja katsuda. Samuti soovib sõjamuuseum olla senisest veelgi atraktiivsem sihtkoht sõjaajaloohuvilistele turistidele Soomest ja Lätist.
„Eesti sõjamuuseumi praegune ekspositsioon on sisukas ja annab hea ülevaate sõdade ajaloost, milles Eestil ja eestlastel on tulnud võidelda, kuid moodsaid interaktiivseid lahendusi, mis võimaldaksid külastajal ajalugu vahetumalt kogeda, veel napib,“ rääkis sõjamuuseumi direktor Hellar Lill. „Seetõttu on meil väga hea meel, et EAS otsustas sõjamuuseumi projekti toetada, sest nii saame juba mõnda aega meeles mõlkunud plaanid teoks teha ja tuua sõjamuuseumisse kaasaegsed infotehnoloogilised lahendused.“
Toetuse abil animeeritakse peagi sõjamuuseumi õuele Viimsisse jõudva soomusrongi nr 7 „Wabadus“ olulisemad osad, mis võimaldab külastajatel saada põhjalikum ja mitmekülgsem ülevaade nii sõjapidamisest kui igapäevasest eluolust soomusrongis.
Juba praegu sõjamuuseumi hoovis pilke püüdvale tankile T-34/85 lisatakse liitreaalsuslahendus, mis võimaldab justkui röntgeniga vaadata masina sisse.
Käesoleval aastal rajatakse Eesti-Läti piiriülese koostööprojekti „Military Heritage“ toel sõjamuuseumi õuele Viimsi mõisas raudteelõik ja sellel hakkab seisma 2019. aastal Eestis ja Lätis Vabadussõja radadel ringi sõitnud soomusrong nr 7 „Wabadus“, mis avatakse taas külastajatele. Liit- ja virtuaalreaalsuse lahendustega täiendatakse ekspositsiooni soomusrongis ja mujal järgmise aasta juuniks.
Projekti rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond COVID-19 pandeemiale reageerimise raames.
Soomusrongi nr 7 "Wabadus" dessantvaguni sisevaade. Foto: EV100