Sõjamuuseumi fotojahi "Sõja jälgedes" tulemused on selgunud. Täname kõiki osalejaid. Võistlusele kvalifitseerus 108 fotot.
Järgnevalt on toodud kõikide kategooriate võidutööd, valiku põhjendused ja auhinnad.
Žürii TOP 31. Janek Mõisavald, Hara allveelaevade sadamAuhind: raamat vabal valikul – „Eesti Vabadussõja ajalugu“ või „Eesti sõjaväevormi lugu 1918-1940“, sõjamuuseumi pusa, teadur Siim Õismaa ekskursioon 10-20 liikmelisele seltskonnale sõjamuuseumis.
2. Raigo Tõnisalu, Kalana vaatlustorn Hiiumaal RistnasAuhind: sõjamuuseumi pusa, teadur Siim Õismaa ekskursioon 10-20 liikmelisele seltskonnale sõjamuuseumis.
3. Martin Siplane, Detailivaade Neitsitornist ja Kiek in de Kök suurtükitornistAuhind: sõjamuuseumi t-särk, teadur Siim Õismaa ekskursioon 10-20 liikmelisele seltskonnale sõjamuuseumis.
Žürii koosseis:Elisa Jakson, Naiskodukaitse
Maria Freimann, riigi kaitseinvesteeringute keskus
Markus Sein, Kaitseliit
Martin Andreller, Eesti Mälu Instituut
Siim Õismaa, Eesti sõjamuuseum
Eriauhinnad
Eesti sõjamuuseum
Raigo Tõnisalu, Osmussaarel asunud rannakaitsepatarei nr 314 maa-alune ruum, kus on säilinud sõdurite naridPõhjendus: Autor on leidnud põneva ja varjatud objekti, milleni niisama lihtsalt ei pääse ning jäädvustanud interjööri, mille sellisena säilimine on omaette tähelepanuväärne.
Auhind: sõjamuuseumi meened
Naiskodukaitse
Heidi Tooming, Tagametsa metsavendade mälestusmärkPõhjendus: Metsavendade hulgas oli nii mehi kui naisi ning nad kõik lootsid ja uskusid, et Eesti saab ühel päeval taas vabaks ning selle vabaduse eest tuleb igaühel ise seista. Ka tänasel päeval seisavad naiskodukaitsjad selle eest, et vabadus oleks meie igapäev.
Auhind: Naiskodukaitse meened
Kaitseliit
Kalev Kuljus, Neli kuningat, Varbola linnusPõhjendus: Foto meenutab, et sõdade ajalugu Eestimaal ulatub sajandite taha ning eestlased on alati püüdnud rõhuvast võõrvõimust vabaneda, olles valmis oma vabaduse ja õiguste kaitseks ka relva haarama.
Auhind: Kaitseliidu meened
Kaitsevägi
Tiina Kilumets, Vabadussõja Riigiküla lahingu mälestussammasPõhjendus: Vabadussõjas saavutatud võidul rajaneb kõik see, mille Eesti on tänaseks saavutanud ja seetõttu on Vabadussõja meelespidamine tähtis üle aegade.
Auhind: kaitseväe meened
Kaitseväe värbamiskeskus
Rene Suurkaev, Toompea linnusPõhjendus: Fotograaf on tabanud suurepärase jäädvustuse, mis kõnetas meid oma isamaalisuse ja sügavamõttelisusega. Foto on osalt dramaatiline, samas õrn ja müstiline.
Auhind: kaitseväe värbamiskeskuse meened
Riigi kaitseinvesteeringute keskus
Raigo Tõnisalu, Kalana vaatlustorn Hiiumaal RistnasPõhjendus: Näitab kaitserajatist korraga kahes dimensioonis, ühtepidi oled vaatleja ja dokumentalist, teisalt oled kasutaja rollis, kus objekti sisuline funktsioon tuleb hästi puhtal kujul esile – pildistatud on võimet, mida selle struktuuri ehitamisega on loodud.
Auhind: riigi kaitseinvesteeringute keskuse meened
Kaitseministeerium
Kalev Kuljus, Vabadussõjas langenute mälestusmärk Vaivara kalmistulPõhjendus: Fotograafi valitud pildistamiskülg – fotosilma suunas seljaga – annab eestlaslikult edasi samba sümboolset tähendust – kannatusi ja raskust, mida Vabadussõda endaga kaasa tõi, ent peidetult, sissepoole elades. Samal ajal paradoksaalselt tähistades võitu ja iseseisvust, mis kannatuste arvelt saavutati. Erilise tunnetuse lisab fotole õhtune päikesevalgus ning raagus puud ning külmad värvitoonid. Mälestussammas kannab endas mälestust taasiseseisvumisajal toimunud ühiskondlikest protsessidest ning ajaloolisi väärtusi. 1924. aastal püstitatud mälestussamba ajaloo juures on oluline, 1940. aastal purustatud mälestis taastati 51 aastat hiljem.
Auhind: kaitseministeeriumi meened
Noorte kategooria eriauhind parimale alla 18-aastasele fotograafile
Žürii otsustas tugevate tööde puudumise tõttu auhinda mitte välja anda.
Kõige rohkem objekte pildistanud osaleja
Tiina KilumetsPõhjendus: Pildistas 17 erinevat objekti.
Auhind: sõjamuuseumi meened
Facebooki rahvahääletuse võitja
Lisette Must, Lasva Suure isamaasõja mälestusmärkPõhjendus: 45 meeldimist
Auhind: sõjamuuseumi meened