Soomusrong nr 7 "Wabadus"

28. novembril 1918 tungis Punaarmee üle Narva jõe. Seda päeva loetakse Vabadussõja alguseks. Pärast Narva vallutamist tungis Punaarmee kiiresti edasi. 1919. aasta jaanuari alguseks olid enamlased Tallinnast ainult 40 km kaugusel. Kuid varsti pöördus bolševike sõjaõnn, sest Valkla, Priske ja Kehra lahingutes löödi nad taganema. Järgnes Eesti vägede pealetung, milles soomusrongidel oli sageli otsustav roll. Eesti Vabariigi esimesel aastapäeval sai sõjavägede ülemjuhataja Johan Laidoner ette kanda, et vaenlane on Eesti piiridest välja aetud. Eesti vabastati vähem kui kahe kuuga.

Mälestamaks sajanditaguseid sündmusi on Eesti Sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum koostöös Riigikantselei EV100 programmi, ASi Eesti Raudtee ja ASiga Operail ehitanud laiarööpmelise soomusrongi nr. 7 „Wabadus“ ning sisustanud selle Vabadussõda ja soomusronge tutvustava enneolematu näitusega.

2019. aasta jaanuaris sõidab rong 1919. aasta rinde kulgemist järgides Kehrast Valka. Raudteejaamades meenutatakse koostöös kohalike omavalitsustega nii 1919. a. jaanuari murdelahinguid kui ka teisi tolleaegseid sündmusi.

VAATA KÜLASTUSINFOT SIIT.

GIIDIPRAKTIKA PAKKUMINE AJALOOTUDENGITELE.

Vaata soomusrongis ülesvõetud muusikavideot "Meie reliikvia on vabadus". Video on pühendatud Eesti Vabariigi ja Kaitseliidu 100. aastapäevale, autoriks  Henri-Georg Eiche.


Otsi