Uudised

Eesti sõjamuuseum 100 19.01

Eesti sõjamuuseumi asutamisest möödub täna 100 aastat!
Juubeli puhul on täna sõjamuuseumi külastamine TASUTA! Muuseum on täna avatud kl 11-16.
19. jaanuaril 1919 koostas operatiivstaabi ülem alampolkovnik Jaan Soots Sõjavägede ülemajuhataja polkovnik Johan Laidonerile ettekande, milles ta kirjutab: „Kui ka ütelda ei või, kuidas sõda saab lõppema ehk missuguse kuju meie valitsus saab, üks on selge: rahvas, kes nõnda kindlaste oma idee eest välja on astunud /…/, see rahvas ei või endisesse õiguseta seisukorda tagasi lükatud saada. Suur tähtsus kohustab ka seda sõda suurelt mälestada, ja selleks oleks kõige parem EESTI VABASTAMISE SÕJA MUSEUM asutada.“

Ülemjuhataja kinnitas oma toetust muuseumi asutamise ideele resolutsiooniga: „Täitsa õige mõte ja peab läbiviidud saama. 19/I Laidoner“ ja andis välja päevakäsu muuseumi asutamiseks. Sellega loodi Vabadussõja esimestel kuudel tulevane Eesti sõjamuuseum. Muuseumi esimeseks aadressiks oli Tallinn, Pagari uulits nr 1 tuba 70. Muuseumi korraldajaks määrati 6. jalaväepolgu reamees rindefotograaf Taavet Poska.

1919. kuni 1937. aastatel kandis muuseum nimesid - Eesti Vabastuse Sõja Museum, Eesti Vabastamise Sõja Muuseum ja Eesti Vabadussõja Muuseum, alates 1938. aastast Eesti Sõjamuuseum. Sõjamuuseum likvideeriti 1940. aastal pärast Eesti okupeerimist. Kuuskümmend üks aastat hiljem, 26. veebruaril 2001 taasasutati sõjamuuseum kaitseministri määrusega ja sai nimeks Eesti Sõjamuuseum–kindral Laidoneri muuseum.

Täna õhtul toimuva juubelipeo käigus avatakse pidulikult näitus „Eesti sõjamuuseum 100“, milles antakse ülevaade sõjamuuseumi ajaloost. Näitusel on väljas mitmeid haruldasi esemeid, mis on hoolimata keerulistest aegadest jõudnud meie muuseumi tagasi. Külastajaid ootame näitust vaatama alates 23. jaanuarist.




Otsi